Warunki funkcjonowania dzisiejszych organizacji, dynamiczne zmiany w otoczeniu, ekonomia oparta na informacji i usługach oraz intelektualizacja pracy, wymuszają inne niż dotychczas podejście do pracowników i przewodzenia nim. Najważniejszą zmianą naszych czasów o charakterze rewolucyjnym jest odejście gospodarki opartej na mięśniach do gospodarki opartej na umyśle.
Kiedy gramy w warcaby, łatwo zauważymy, że ruchy pionków są takie same, łatwe do przewidzenia. Szachy rządzą się swoimi prawami, każda figura ma własne zasady poruszania, sukces w szachach warunkuje poznanie wszystkich ruchów figur i odpowiednie zastosowanie ich w strategii. Zwykli menedżerowie toczą boje w warcaby, znamienici Liderzy odkrywają w każdym pracowniku jego potencjał i możliwości. W taki oto sposób budują efektywną organizację.
Przywództwo w organizacji kojarzy się z zdolnością do odnoszenia sukcesu poprzez umiejętne kształtowanie zespołu i wpływanie na aktywność jego członków w realizacji założonych celów. Jego podstawą jest autorytet przywódcy i akceptacja jego władzy, dzięki którym może on skutecznie wyznaczać kierunek działania oraz mobilizować innych do podejmowania nowych wyzwań i odnoszenia zwycięstw.