Nasze publikacje

 

Newsletter

Sonda

Kalendarz

Dzisiaj jest: , 22 Grudnia 2024

PN WT ŚR CZ PT SO NI
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Dotacje

BLIŻEJ INNOWACJI

27-03-2015

Zwiększeniu innowacyjności, a tym samym przedsiębiorczości firm w regionie, służą poza tradycyjnymi formami współpracy m.in. parki naukowo-technologiczne. W polskim prawodawstwie pojawiły się one po raz pierwszy w 2002r. w ustawie o finansowym wspieraniu inwestycji. Nazwa park naukowo- technologiczny jest tożsama z ‘park technologiczny’, ‘technopark’. Te fora współpracy tworzone są z reguły przez władze samorządowe- ułatwiając przy tym warunki prowadzenia działalności gospodarczej w szczególności dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Współpracą na tej płaszczyźnie zainteresowana jest coraz większa liczba przedsiębiorców, którzy widzą szansę rozwoju własnych firm na bazie wiedzy i nowoczesnych technologii uczelni czy instytucji naukowo- badawczych. W dalszej perspektywie coraz to liczniejsze parki naukowo- technologiczne sprzyjają także rozwojowi firm innowacyjnych, oferując możliwość inkubacji i wsparcia procesów tworzenia firm typu spin-off, które mówiąc wprost komercjalizują wiedzę i wypracowane technologie. Produkcja realizowana w parkach ma charakter badawczy, polegający na wytworzeniu prototypu. Aktualnie wśród bazy aktywnie działających w Polsce parków znajduje się aż 26 podmiotów, a kolejnych 12 jest na etapie rozpoczynania działalności. W województwie podlaskim znajduje się 5 parków (w Suwałkach, Łomży, Zambrowie, Czarnej Białostockiej oraz w Białymstoku). Województwem posiadającym największą liczbę parków naukowo- technologicznych jest śląskie (15 podmiotów).

 

Fundusze europejskie w kwocie 8,61 mld euro na lata 2014-2020  zapewniają środki na tworzenie kolejnych parków w ramach Program Operacyjnego  Inteligentny Rozwój  (PO IR), który będzie wspierał prowadzenie badań naukowych, rozwój nowych, innowacyjnych technologii oraz działania na rzecz podnoszenia konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw. Głównym celem programu jest poza pobudzeniem innowacyjności polskiej gospodarki, poprzez zwiększenie nakładów prywatnych na B+R, także  kreowanie popytu na innowacje oraz prace badawczo- rozwojowe.

Przewidziane w Programie obszary wsparcia to:

·         budowa nowych i wzmacnianie istniejących powiązań między sektorem nauki a przedsiębiorstwami,

·         rozwój innowacyjności przedsiębiorstw,

·         wzmocnienie jakości badań oraz pozycji krajowych jednostek naukowych w ramach Europejskiej Przestrzeni Badawczej.

 

Do współpracy zostaną zaproszone konsorcja naukowe oraz jednostki naukowe i przedsiębiorstwa przy szczególnym uwzględnieniu Krajowej inteligentnej specjalizacji (KIS) określającej priorytety gospodarcze, dzieląc je na 18 inteligentnych specjalizacji:

 

ZDROWE SPOŁECZEŃSTWO

1. Technologie inżynierii medycznej, w tym biotechnologie medyczne
2. Diagnostyka i terapia chorób cywilizacyjnych oraz w medycynie spersonalizowanej
3. Wytwarzanie produktów leczniczych

 

BIOGOSPODARKA ROLNO-SPOŻYWCZA, LEŚNO-DRZEWNA I ŚRODOWISKOWA

4. Innowacyjne technologie, procesy i produkty sektora rolno-spożywczego i leśno-drzewnego
5. Zdrowa żywność (o wysokiej jakości i ekologiczności produkcji)
6.Biotechnologiczne procesy i produkty chemii specjalistycznej oraz inżynierii środowiska

 

 ZRÓWNOWAŻONA ENERGETYKA

7. Wysokosprawne, niskoemisyjne i zintegrowane układy wytwarzania, magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii
8. Inteligentne i energooszczędne budownictwo
9. Rozwiązania transportowe przyjazne środowisku

 

 SUROWCE NATURALNE I GOSPODARKA ODPADAMI

10. Nowoczesne technologie pozyskiwania, przetwórstwa i wykorzystania surowców naturalnych oraz wytwarzanie ich substytutów
11. Minimalizacja wytwarzania odpadów, w tym niezdatnych do przetworzenia oraz wykorzystanie materiałowe i energetyczne odpadów (recykling i inne metody odzysku)
12. Innowacyjne technologie przetwarzania i odzyskiwania wody oraz zmniejszające jej zużycie

 

INNOWACYJNE TECHNOLOGIE I PROCESY PRZEMYSŁOWE (W UJĘCIU HORYZONTALNYM)

13. Wielofunkcyjne materiały i kompozyty o zaawansowanych właściwościach, w tym nanoprocesy i nanoprodukty
14. Sensory (w tym biosensory) i inteligentne sieci sensorowe
15. Inteligentne sieci i technologie geoinformacyjne
16. Elektronika oparta na polimerach przewodzących
17. Automatyzacja i robotyka procesów technologicznych
18. Optoelektroniczne systemy i materiały

 

 

O środki w formie dotacji ubiegać się będą mogły przedsiębiorstwa (w szczególności MŚP), jednostki naukowe, klastry oraz instytucje otoczenia biznesu takie jak parki naukowo- technologiczne, centra transferu technologii, fundusze kapitałowe oraz sieci aniołów biznesu.

 

Powrót to listy aktualności