Nasze publikacje

 

Newsletter

Sonda

Kalendarz

Dzisiaj jest: Poniedziałek, 6 Maja 2024

PN WT ŚR CZ PT SO NI
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Dotacje

Współpraca przedsiębiorców i sfery otoczenia biznesu płaszczyzną dla rozwoju nowoczesnej gospodarki.

09-04-2015

                                            „Połączenie sił - to początek

                                                                    Pozostanie razem -to postęp

                                               Wspólna praca - to sukces”

                                                                                       Henry Ford

 

            Pozyskiwanie nowych technologii i wiedzy niezbędnej do prowadzenia nowoczesnego biznesu staje się podstawą współczesnej przedsiębiorczości. Jednak skuteczne wprowadzanie nowych inwestycji wymaga ciągłego nabywania i uzupełniania wiedzy oraz dostosowania jej do panujących  realiów. Co raz więcej przedsiębiorców jest świadoma, że przyśpieszenie tego procesu jest możliwe poprzez nawiązanie współpracy ze sferą otoczenia biznesu, a przede wszystkim sferą nauki oraz różnego rodzaju jednostkami badawczymi. Kluczem jest więc komercjalizacja wiedzy czyli skuteczne poszukiwanie praktycznego zastosowania innowacyjnych rozwiązań. Obydwie strony, tj. przedsiębiorcy oraz sfera otoczenia biznesu ze wskazanej wyżej kooperacji mogą czerpać obustronne korzyści, od organizacyjnych poprzez finansowe na wdrożeniu konkretnych rozwiązań kończąc. Współpraca może polegać min. na wspólnych, bezpośrednich inwestycjach, procesie dydaktycznym, przepływie pracowników czy też składaniu zamówień na realizację prac badawczo – rozwojowych. Działalność innowacyjna wiążę się jednak ze sporym ryzykiem, bowiem korzyści i praktyczne zastosowanie nowych rozwiązań jest możliwe dopiero po fazie testowania i oceny wdrażanego projektu. Nie oznacza to jednak, że współpraca w/w jednostek nie przynosi żadnych pozytywnych rezultatów w trakcie prowadzenia badań czy też prac wdrożeniowych. Asekuracja środowisk w tym zakresie bierze się w dużej mierze z małej świadomości dostępu do nawiązania współpracy z jednej strony do braku przekonania do czerpania wymiernych korzyści z drugiej.

 

            Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że możliwość wdrożenia innowacyjnych rozwiązań umożliwia dostęp do najnowszej wiedzy, a co za tym idzie daje realne szanse na rozwój przedsiębiorstwa. Ulepszanie procesu produkcji, zarządzania firmą czy też przełożenie na wyższą jakość oferowanych towarów i usług to tylko niektóre korzyści związane z praktycznym zastosowaniem najnowszej wiedzy. Efektem tego jest realna szansa na pozyskanie nowych rynków/klientów, wzrost konkurencyjności firmy czy nawet zwiększenie możliwości eksportowych. Następstwem tych działań są zyski przedsiębiorców, obniżenie kosztów prowadzonej działalności czy też wzrost profesjonalizmu zatrudnianej kadry. Zwiększaniem konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań zainteresowane jest również państwo. Wprowadzanie do systemu prawnego takich preferencji jak zwolnienia podatkowe czy też prawo do odliczania od podstawy opodatkowania wydatków na nabycie nowych technologii to tylko przykłady wsparcia, oferowanego przez rządzących.

 

            Z przedmiotowej kooperacji korzyści czerpnią również instytucje otoczenia biznesu oraz środowiska naukowe. Wskazać tu należy min. na wzrost konkurencyjności polskiej nauki i jej roli w rozwoju gospodarczym. Zapotrzebowanie przedsiębiorców na nowoczesne rozwiązania jest impulsem do dynamicznego rozwoju nauki oraz dostosowywaniem badań do potrzeb rynku. Jest to także niewątpliwie dodatkowe źródło dochodów, np. z licencji czy też z obrotu patentami oraz know-how. Istotnym czynnikiem wpływającym na pozytywną ocenę zjawisk są również zwiększone możliwości absolwentów uczelni wyższych na rynku pracy.

 

            Wyżej wskazane korzyści płynące ze współpracy przedsiębiorców z instytucjami otoczenia biznesu zostały zarysowane w skali mikro, dotyczące polskiego rynku i realiów. Można również wskazać na pozytywne zjawiska związane z tą działalności w skali szerszej. Mowa tu min. o finansowaniu ze środków Unii Europejskiej nowej infrastruktury badawczo – rozwojowej, wzrost współpracy z partnerami zagranicznymi poprzez udział w międzynarodowych programach badawczych czy też poprawa kompetencji zasobów ludzkich, związana z rozwojem edukacji na poziomie wyższym. Wdrażanie innowacji daje także szanse na transformację gospodarki w kierunku niskoemisyjnej czy rozwój partnerstwa publiczno – prywatnego.

 

            Nie podlega wątpliwości, że podejmowanie współpracy przez przedsiębiorców z innymi podmiotami w zakresie działalności innowacyjnej powinno stanowić jeden z głównych trendów nowoczesnej działalności gospodarczej. W tym celu konieczne jest opracowanie odpowiednich regulacji prawnych oraz mechanizmów, które tworzyłyby odpowiednie warunki do zawiązywania przedmiotowej współpracy. Najważniejszym jednak jest zmiana świadomości społecznej co do celowości i efektywności wdrażania wspomnianych rozwiązań, które w co raz większym stopniu mają wpływ na pomnażanie ogólnego dobrobytu.

Powrót to listy aktualności