Nasze publikacje

 

Newsletter

Sonda

Kalendarz

Dzisiaj jest: , 22 Grudnia 2024

PN WT ŚR CZ PT SO NI
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Media o nas

Szansa na sukces

22-06-2015

 

Panie Marszałku, województwo podlaskie jest jednym z liderów w wykorzystywaniu unijnych środków. Jak bardzo wpływają one na rozwój regionu?

Zainteresowanie funduszami strukturalnymi w naszym regionie jest bardzo duże, świadczy o tym ilość zakontraktowanych środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pieniądze te przeznacza się na finansowanie inwestycji ujętych w Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego. Kluczowymi dla rozwoju regionu są projekty w ramach infrastruktury drogowej, wsparcia przedsiębiorczości,  infrastruktury społecznej, zwłaszcza działań z zakresu opieki zdrowotnej. Do chwili obecnej, w ramach tych obszarów, zawarliśmy już 85 umów, a przy tym wykorzystaliśmy prawie 90% środków dotyczących opieki zdrowotnej. Dodatkowo w latach 2010-2013 planujemy realizację przedsięwzięć zwiększających atrakcyjność regionu. Będzie to możliwe m.in. dzięki przygotowaniu infrastruktury terenów przeznaczonych pod inwestycje, nowoczesne parki przemysłowe i maszynowe, inkubatory przedsiębiorczości. Pamiętamy również o turystyce i kulturze, dlatego w 2010 roku uruchomimy konkursy w zakresie rozwoju atrakcyjności turystycznej województwa podlaskiego oraz infrastruktury kultury i ochrony dziedzictwa historycznego i kulturowego. Jednocześnie zwiększyliśmy pulę środków przeznaczonych na realizację budowy lotniska regionalnego. Musimy jednak pamiętać, aby nie traktować funduszy unijnych jako panaceum na wszelkie kłopoty, dlatego tak istotny jest właściwy dobór projektów, których realizacja wpłynie na rozwój województwa podlaskiego.

 

Unia Europejska chętnie wspiera inicjatywy klastrowe. Tylko w samym PO RPW na tego typu projekty przeznaczono ponad 47 mln zł. Co Pan Marszałek sądzi o tej formie współpracy?

Jestem przekonany, że inicjatywy klastrowe mają przyszłość. Świadczy o tym chociażby fakt, że pojawiły się one w programach operacyjnych na lata 2007-2013, m.in. w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego, czy w Programie Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej. Obecny trend w gospodarce światowej wymusza konkurencję powiązaną z kooperacją. Ci najlepsi łączą siły, by jeszcze mocniej ugruntować wypracowaną pozycję. Wspólnota ich działań buduje produkt regionalny, tradycję, wpływa na społeczny odbiór regionu. Dostępność środków unijnych to tylko narzędzia, konieczne są również osobiste zaangażowanie przedsiębiorców i wiara w sukces. Idea klastrów przekuta w działania wzmacnia gospodarkę, a to najlepsza promocja dla województwa.

Czy z perspektywy Urzędu Marszałkowskiego widać rosnące zainteresowanie klastrami?

Klastry są jednym ze sposobów podniesienia konkurencyjności oraz zwiększenia innowacyjności przedsiębiorstw dzięki nawiązaniu systematycznej współpracy między firmami, przy jednoczesnym utrzymaniu ich konkurowania na rynku. By tak się jednak działo, potrzebne jest również wsparcie władz centralnych i samorządowych oraz grup interesów. Jedną z polityk innowacyjnych, jaką stara się wspierać samorząd
województwa podlaskiego, jest polityka rozwoju oparta o klastry. Wsparcie to ma swoje odzwierciedlenie w dokumencie, jakim jestRegionalna Strategia Innowacji Województwa Podlaskiego do 2013 r. Wśród zapisanych tam celów i kierunków działań wskazano konieczność wzmacniania konkurencyjności gospodarki naszego regionu poprzez innowacje, w tym poprzez wspomaganie rozwoju klastrów w wybranych branżach. Także Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego do 2020 roku definiuje obszary tworzenia potencjalnych klastrów w 4 najważniejszych dla regionu branżach – spożywczej, maszynowej, drzewnej oraz
- ze względu na nasze bogactwo przyrodnicze, kulturowe i historyczne – także turystycznej. Samorząd województwa aktywny jest od samego początku przy powstawaniu najważniejszych inicjatyw klastrowych w regionie. Podobnie, wiele podmiotów, widząc potencjalne korzyści ze współpracy z samorządem, pozostaje z nami w stałym kontakcie. I to nie tylko widząc korzyści finansowe. Tworzenie tego typu sieci współpracy wyłącznie w związku z możliwością uzyskania wsparcia nie ma nic wspólnego z ideą klasteringu i rozwojem regionu w oparciu o potencjały wzrostowe. Należy mieć przede wszystkim na uwadze, iż rozwój będzie miał swoje wartości dodane w perspektywie wieloletniej.

W Podlaskiem działa kilka klastrów. Większość z nich zrzesza jednak przedsiębiorstwa z branży rolno-spożywczej, mleczarskiej i drzewnej. Na tym tle Klaster Instytucji Otoczenia Biznesu, czyli skondensowanie usług okołobiznesowych, jawi się jako rozwiązanie nowatorskie i innowacyjne. Czy taka inicjatywa w regionie, który powszechnie uznaje się za rolniczy, jest potrzebna?

Na terenie naszego województwa funkcjonują inicjatywy działające zarówno w najsilniejszych branżach gospodarczych regionu – przetwórstwie rolno-spożywczym (Klaster Spożywczy „Naturalnie z Podlasia!”, Podlaski Klaster Piekarniczy) czy maszynowej (Klaster Obróbki Metali), jak i nawiązującej do dawnej świetności branży włókienniczej (Podlaski Klaster Bielizny). Jednym z bardzo rozwojowych kierunków pozostaje także branża medyczna wraz z powstałym Polskim Wschodnim Klastrem Medycznym, który skupia zarówno przedstawicieli firm branżowych, jak i najlepszych specjalistów z uczelni regionalnych i krajowych.

Inicjatywa skupiająca instytucje okołobiznesowe odwołuje się do współpracy podmiotów działających na rzecz rynku. Bliskość funkcjonowania instytucji otoczenia biznesu jest również warunkiem właściwego funkcjonowania klastrów, a rozwój firm otoczenia biznesu należy do dziedzin wsparcia przedsiębiorczości. Jednak pamiętać należy, iż przedsięwzięcie – zrzeszające tego typu instytucje – musi działać zgodnie z jedną przyświecającą mu myślą. Nie może istnieć samo dla siebie, a pełnić ma rolę służebną wobec rynku i przedsiębiorców. Warunkiem koniecznym powinien być także udział w tym klastrze najsilniejszych regionalnych agencji i fundacji, które mają odpowiedni potencjał, doświadczenie i wypracowane standardy kooperacji. Tylko współpraca z udziałem tego typu partnerów będzie motorem rozwoju regionalnej gospodarki. W takim rozumieniu cenna jest każda inicjatywa, która prowadzi do kontynuowania i wzmacniania współpracy w ramach klastrów i inicjatyw klastrowych, ale przede wszystkim do upowszechniania pewnego modelu myślenia, sposobu ich postrzegania. Należy mieć przy tym nadzieję, iż dzięki temu projektowi instytucje okołobiznesowe stanowić będą silne ośrodki wsparcia w ramach regionalnego systemu rozwoju innowacji.

Pliki do pobrania